Ks.Andrzej Śliwarski-powyżej i Ojciec Maciej Sierzputowski -poniżej, przyjaciele duchowi Naszego Stowarzyszenia
 
 

 

 
 
Aktualności

   Zapraszamy na nasze powakacyjne spotkanie do Domu Kultury "Orion" na Błoniu w dniu 27 września o godzinie 13.00. Będą ćwiczenia mowy, będą wspominki z naszych letnich imprez i ustalimy co jeszcze w tym roku.

   Obchody jubileuszowe już za nami, z dedykowanym tortem i lampką szampana. To był interesujący pobyt. Pogoda też dopisała, więc dużo spacerowaliśmy Między innymi do niedalekich Kobylnik, gdzie zwiedziliśmy tamtejszy pałac, pojeździliśmy bryczką i obejrzeliśmy przy kawie prezentację o byłych właścicielach pałacu.

  W dniach 02-04.09. nasze tegoroczne spotkanie szkoleniowo-integracyjne odbędzie się w Kruszwicy, w Hotelu-Zajeździe "U Piasta Kołodzieja". Planujemy uroczyście podkreślić 35-lecie polskiego ruchu laryngektomowanych, który został zainicjowany w Bydgoszczy, odbyć trochę ćwiczeń mowy, potańczyć, zwiedzać, spotykać się ze sobą. Na zdjęciu - tam właśnie będziemy.

   Wprawdzie nasza pierwsza petycja przyniosła połowiczny sukces, ale przyznane refundacje są zdecydowanie za małe. Wystosowaliśmy więc kolejną o zwiększenie refundacji. Podpisujcie ją i walczmy o refundacje, aby nam się żyło lepiej oraz udostępniajcie swoim znajomym w innych Stowarzyszeniach i zachęcajcie do podpisywania.    Link do petycji: https://www.petycjeonline.com/apel_do_ministra_zdrowia_o_zmiany_w_projekcie_ dotyczce_refundacji_wymiennikow_ciepa_i_wilgoci_hme_oraz_plastrow_i_rurek_ silikonowych_dla_osob_po_usuniciu_krtani?fbclid=IwAR0SuqxyjuFzExYT188PrDjwv WTszlY2sQ1r3PJwOXS-cS3XPR_bkK_O3uQ      (żeby z niego skorzystać należy go przenieść do okna przeglądarki internetowej i przed zaakceptowaniem zlikwidować trzy spacje, które się w nim znalazły)

   Wtorek, 21.06., godzina 12.45 - Dom Kultury "Orion", ul. 16 Pułku Ułanów Wlkp. 1 - nasze ostatnie spotkanie przed wakacjami. W programie ćwiczenia mowy i omówienie spotkań w Inowrocławiu (25.06.) i Kruszwicy (2-4.09.).

W dniach 24 maja do 7 czerwca odbyliśmy kolejny turnus rehabilitacyjno-wczasowy w OPZ "Górnik" w Łebie. Udział wzięło 30 uczestników, w tym 15 osób po laryngektomii.

Zajawka - już trwają przygotowania:

   Na spotkaniu w "Orionie" , w dniu 17 maja br. o godzinie 12.45 wystąpi dla nas Kabaret "Galimatias", a także porozmawiamy o najbliższych planach organizacyjnych i imprezach.

    Uwaga Turnusowicze! Wszystko dopięte i 24.05. od kolacji zaczynamy. Trzeba tylko do 31 marca wpłacić zadatek w wysokości 100 zł od osoby na konto ośrodka: OPZ Górnik Łeba, ul. Nadmorska 11; nr konta: 10 9324 0008 0000 1788 2000 0010 ; z dopiskiem - turnus BSL od 24.05. (+ nazwiska osób za które płacimy zadatek).

Przekaz 1% naszej organizacji

   Rozliczysz swój podatek za 2021 rok z automatycznym wskazaniem przeznaczenia 1 % na nasze Stowarzyszenie, po skopiowaniu linku: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000294062/

  PIT Online z PITax.pl dostepny jest dzieki wspólpracy z
IWOP

    Pierwsze spotkanie w 2022 roku odbędzie się w refektarzu Kościoła p.w. NSNMP, ul. Glinki 40 (wjazd od ul. Gniewkowskiej) w dniu 25 stycznia o godzinie 13.00. Porozmawiamy przy kawie o zamierzeniach na bieżący rok.

   Klikając w poniższy link możesz szybko rozliczyć swoją deklarację podatkową za 2021 rok, z automatycznym naliczeniem przekazania części należnego podatku (1 %) na rzecz naszego Stowarzysenia: https://www.pitax.pl/rozliczenie-pit-online-0000294062/

   Nasze najbliższe spotkanie odbędziemy 30 listopada o godzinie 13.00 w kościele pw. NSNMP ul. Glinki 40 (wjazd od ul. Gniewkowskiej). Ojciec Maciej odprawi mszę w intencji naszych zmarłych członków, a przy kawie porozmawiamy o planach na przyszłość, w tym o organizacji spotkania wigilijnego. Zapraszamy.

   Z inicjatywy naszej organizacji 10.11.2021 r. wystosowaliśmy petycję pt. "Apel do Ministra Zdrowia o refundację wymienników ciepła i wilgoci (HME) oraz plastrów i rurek silikonowych, dla osób po usunięciu krtani". Zachęcamy do podpisywania tej petycji na stronie www.petycjeonline.com (wyszukując po tytule petycji jak wyżej).

Serdecznie dziękujemy za uwzględnienie naszego Stowarzyszenia w swoich rozliczeniach podatkowych za 2019 rok. Przekazane środki finansowe wykorzystamy na szkolenia, rehabilitację głosu i mowy, rehabilitację społeczną i integrację, co umożliwi poprawę jakości naszego życia.

    Na kolejne miesięczne spotkanie zapraszamy do Klubu "Orion", ul. 16 Pułku Ułanów Wielkopolskich 1 (osiedle Błonie), na godzinę 13.00 w dniu 26 października br. W programie, oprócz spraw organizacyjnych, spotkanie z bydgoską poetką, malarką i prozaiczką Panią Marią Chilicką. Pani Maria w okresie pracy zawodowej (z wykształcenia fizyk) współtworzyła bydgoską radiologię.

    Nasze wrześniowe spotkanie już 28-ego, we wtorek, o godzinie 13-tej. Miejsce spotkania - refektarz Kościoła p.w. Niepokalanego Serca Najświętszej Marii Panny, przy ulicy Glinki 40 (wjazd od ul. Gniewkowskiej).

Zgrupowanie udało się nadzwyczaj. Było pogodnie, pożytecznie i przyjemnie.
Kruszwica-2021

   W dniach 10 - 12 września organizujemy spotkanie integracyjno-szkoleniowe dla członków i ich opiekunów. Spotkanie odbędzie się w Kruszwicy, w Zajeździe u Piasta Kołodzieja. Będzie uroczysta kolacja, wieczorek integracyjny, zwiedzanie Kruszwicy i okolic oraz rehabilitacja głosu i mowy z logopedami. Zaczynamy w piątek kolacją, a kończymy obiadem w niedzielę.

    Nasze kolejne spotkanie - 29 czerwca, godzina 13-ta, w refektarzu Kosciola pw. NS NMP, ul. Glinki 40 (wjazd samochodem od ul. Gniewkowskiej). Zapraszamy.

Rajdrower

   Po kolejnej przerwie zwiazanej z pandemią, proponujemy spotkanie majowe. We wtorek - 18 maja br. o godz. 13-tej - spotkajmy się w większym gronie. Gościny udzieli nam Ojciec Maciej w swoim parafialnym kościele pw. Niepokalanego Serca Najwiętszej Marii Panny, przy ulicy Glinki 40. Po krótkiej mszy św. porozmawiamy przy kawie o tym, jakie dalsze działania podejmiemy z nowym zarządem.

Już jutro zaczyna się głosowanie zdalne na Walnym Zebraniu Członków. W załączonym komunikacie podano projekt głosowań dla 13-tu uchwał:

W zakładce "Strona Główna" umieszczono wszystkie dokumenty sprawozdawcze BSL za 2020 rok.

Komunikat Zarządu Bydgoskiego Stowarzyszenia Laryngektomowanych:

   11 lutego to Międzynarodowy Dzień Chorych. W związku z tym, wprawdzie z kilkudniowym opóźnieniem zapraszamy na spotkanie w dniu 16 lutego (wtorek) o godzinie 13-tej do kościoła pw. Niepokalanego Serca Najwiętszej Marii Panny przy ulicy Glinki 40. Będzie msza święta w intencji chorych i wspólna kawa w refektarzu przykościelnym.

Serdecznie dziękujemy za uwzględnienie naszego Stowarzyszenia w swoich rozliczeniach podatkowych za 2019 rok. Przekazane środki finansowe wykorzystamy na szkolenia, rehabilitację głosu i mowy, rehabilitację społeczną i integrację, co umożliwi poprawę jakości naszego życia.

   Po ponad półrocznej przerwie wynikającej z pandemii, pomimo jej dalszego występowania, proponujemy zwyczajne spotkanie członków i sympatyków Stowarzyszenia przy kawie i ciastku. Porozmawiamy sobie o bieżących problemach. Spotkanie odbędzie się - jak zwykle - w ostatni wtorek miesiąca września 29-tego o godzinie 13.00, z tym że miejsca na to spotkanie użyczyło nam Zgromadzenie Ducha Świętego (Duchacze), ul. Jana Pawła II 117 (spotkaliśmy się tam już parę razy). Spotkajmy się z zachowaniem wytycznych przeciwko koronawirusowi - maseczki, odkażanie rąk, przywitanie łokciami itp.

   Zarząd Stowarzyszenia podjął (wirtualnie) uchwałę o zawieszeniu planu działania BSL na 2020 rok. Jednocześnie zrezygnował z przygotowywania planowanych na sierpień i wrzesień wyjazdów grupowych do Kruszwicy i w Sudety. �� Okres epidemii, w której członkowie naszego Stowarzyszenia są grupą podwyższonego ryzyka (ze względu na wiek i choroby współistniejące) wymaga szczególnych środków ostrożności. O ewentualnym powrocie do naszych comiesięcznych spotkań będziemy informować na bieżąco. Trzymajcie się zdrowo. ��

   W głosowaniu telefonicznym WZC projektowane uchwały zostały przyjęte zdecydowaną wiekszością głosów, a frekwencja w głosowaniu wyniosła 81,1 %.

   W związku z zawieszeniem spotkań i imprez z uwagi na groźbę epidemii, Zarząd BSL podjął w dniu 12 marca br. uchwałę umożliwiającą przeprowadzenie telefonicznych głosowań nad projektami uchwał Walnego Zebrania Członków i wybrał trzy osoby do komisji skrutacyjnej i komisji uchwał i wniosków zbierającej telefonicznie głosy. Są to: Marek Kozłowski, Krzysztof Gąsiorowski i Ryszarda Sypniewska. Głosowanie będzie przeprowadzone poprzez kontakty telefoniczne w dniach 16-24 marca br. i dotykać bedzie czterech spraw: sprawozdania finansowego i merytorycznego BSL za 2019 rok; absolutorium dla członków zarządu BSL, zmian w statucie BSL oraz przedłużenia kadencji zarządu do marca 2021 roku. Projekt sprawozdania finansowego i merytorycznego jest udostępniony w zakładce "Strona Główna" (również aktualna treść statutu), a z projektem zmian w statucie i projektem uchwały WZC można zapoznać się TUTAJ .

   UWAGA!!! Informujemy, że planowane na 24 marca Walne Zebranie Członków ZOSTAJE ODWOŁANE, z uwagi na zawieszenie wszelkich spotkań i imprez w Domu Kultury "Orion", związane z profilaktyką przed rozprzestrzenianiem się koronowirusa.

   Zarząd Bydgoskiego Stowarzyszenia Laryngektomowanych zawiadamia, że Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia odbędzie się w dniu 24 marca 2020 roku o godzinie 12.30 (pierwszy termin; drugi termin – godzina 13.00) w Klubie „ORION” w Bydgoszczy, ul. 16 Pułku Ułanów Wlkp. 1. 
Planowany porządek zebrania:

 • Otwarcie zebrania.
 • Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania.
 • Wybór Komisji Skrutacyjnej.
 • Przedstawienie i zatwierdzenie porządku zebrania.
 • Określenie prawomocności obrad przez Komisję Skrutacyjną.
 • Wybór Komisji Uchwał i Wniosków.
 • Przedstawienie sprawozdania finansowego za rok 2019 oraz sprawozdania merytorycznego z działalności Stowarzyszenia w 2019 roku.
 • Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
 • Przedstawienie projektu zmian w statucie BSL.
 • Dyskusja.
 • Głosowanie w sprawie uchwał i wniosków.
 • Sprawy bieżące i wolne głosy.
 • Zakończenie zebrania.

W związku z wagą poruszanych spraw apelujemy o wysoką frekwencję.

    23 marca o godzinie 13-tej spotyka się Klub Laryngektomowanych w Kruszwicy. Na spotkaniu - w Klubie "Popiel" - będzie przedstawiciel firmy ATOS p. Joanna Gąsior i zaprezentuje sprzęt dla laryngektomowanych.

   W bieżącym roku organizujemy dwie imprezy dla naszych członków i ich opiekunów:
1. W dniach 17-20 sierpnia wycieczka-pielgrzymka do Wrocławia, Skalnego Miasta w Czechach i w Sudety.
2. W dniach 14-16 września spotkanie integracyjno-szkoleniowe w Kruszwicy.
Prosimy zgłaszać chęć wzięcia udziału w tych imprezach telefonicznie lub e-mailem. Warunki odpłatności przedstawimy po ustaleniu ilości uczestników.

   25 lutego (tradycyjny "śledzik") o godzinie 13.00 spotykamy sie w "Orionie". Wystąpi dla nas zaprzyjaźniony kabaret GALIMATIAS (zdjęcie niżej). Sprecyzujemy także nasze inne imprezy na bieżący rok.

  Tradycyjne spotkanie związane ze Światowym Dniem Chorego odbędzie się 11 lutego   o godzinie 13.00 w siedzibie Zgromadzenia Ducha Świętego (ul. Jana Pawła II - wjazd od ul. Ducha Świętego). W programie: Msza Święta, udzielenie Sakramentu Namaszczenia Chorych, kawa i ciastka. Zapraszamy.

Zapraszamy na pierwsze w tym roku spotkanie BSL. Odbędzie się w "Orionie" 28 stycznia o godzinie 13.00. Omówimy nasze zamierzenia na bieżący rok i potańczymy, bo przecież jest karnawał.

Serdecznie dziękujemy
za uwzględnienie naszego Stowarzyszenia
w swoich rozliczeniach podatkowych.
Przekazane środki finansowe wykorzystamy
na szkolenia, rehabilitacje głosu i mowy,
rehabilitację społeczną i integrację,
co umożliwi poprawę jakości naszego życia.
(-) Członkowie i Zarząd Stowarzyszenia

   Listopadowe spotkanie BSL odbedzie sie 26 listopada (wtorek) o godzinie 13-tej, tym razem w siedzibie Zgromadzenia Ducha Swietego w Bydgoszczy, ul. Jana Pawla II 117. Bedziemy uczestniczyli w Mszy Swietej, która odprawia dla nas Ksiadz Andrzej i Ojciec Maciej. Porozmawiamy tez o organizacji spotkania wigilijnego i imprezach na 2020 rok.

   Tradycyjnie w ostatni wtorek miesiąca (29.10.) nasze kolejne spotkanie. W "Orionie" o godzinie 13.00. Na spotkanie zaprosiliśmy dr hab Annę Sinkiewicz. która od wielu lat trzyma opiekę merytoryczną nad naszym stowarzyszeniem. Pani dr Sinkiewicz od miesiąca września jest profesorem UMK Collegium Medicum w Bydgoszczy.

   Nasze pierwsze spotkanie powakacyjne odbędzie się 24 września o godzinie 13-tej w klubie "Orion". Obecna będzie przedstawicielka firmy Atos Medical, czołowego producenta i dystybutora produktów przeznaczonych dla osób poi laryngektomii. Ocenimy też naszą akcję letnią oraz porozmawiamy o przedsięwzięciach na rok przyszły.

   W piątek, 13 września rozpoczynamy spotkanie szkoleniowo-integracyjne w Ciechocinku. Spotykamy się w DWW Kameralna, ul. Mickiewicza 10 na kolacji o godz. 17.30.

  Tworzą się terenowe kluby laryngektomowanych w naszym województwie. Oto oddolna inicjatywa z Kruszwicy:


   Teraz wakacje. Nasze nastepne spotkania dopiero we wrześniu: 13-15 Ciechocinek, a 24 "Orion".

   Turnus rehabilitacyjny juz za nami. Spotkanie pożegnalne:

   Kolejne nasze comiesięczne spotkanie już we wtorek, 28 maja, o godzinie 13.00 w klubie "Orion" na Błoniu. Będziemy gościć panią doktor laryngolog-onkolog Magdalenę Bańkowską-Woźniak.

   Tradycyjnie spotykamy się w związku z Dniem Fatimskim w dniu 14 maja br. o godzinie 13-tej. Miejsce spotkania bez zmian. Obiekt "Caritas", ulica Cienista, na zapleczu kościoła pw. Św. Józefa.

   Nasze kolejne spotkanie w ORION-ie już we wtorek 30-tego kwietnia o godzinie 13-tej. Niestety nie bedzie pani dr Magdaleny Bańkowskiej. Za to bedą ćwiczenia logopedyczne i obejrzymy trochę zdjęć i filmów.

   Osoby zakwalifikowane wstępnie na turnus rehabilitacyjny w OPZ "Górnik" w Łebie, zobowiązane są do wpłacenia zaliczki, w kwocie 200 zł/osobę, na konto ośrodka do dnia 15 kwietnia br. Konto bankowe; Numer: 10 9324 0008 0000 1788 2000 0010 ; Odbiorca: OPZ Górnik, 84-360 Łeba, ul. Nadmorska 11; Treść operacji: zaliczka na turnus rehabilitacyjny 30.05.-13.06.2019 (nazwisko) BSL Bydgoszcz .

Rozliczenie PIT z PITax.pl

Bydgoszcz, dnia 12 marca 2019 r.

Zarząd Bydgoskiego Stowarzyszenia Laryngektomowanych zawiadamia, że Walne Zebranie Członków Stowarzyszenia odbędzie się w dniu 26 marca 2019 roku 
o godzinie 12.30 (pierwszy termin; drugi termin – godzina 13.00) w Klubie „Orion” w Bydgoszczy, ul. 16 Pułku Ułanów Wlkp. 1. 
Planowany porządek zebrania:

 • Otwarcie zebrania.
 • Wybór przewodniczącego i sekretarza zebrania.
 • Wybór Komisji Skrutacyjnej.
 • Przedstawienie i zatwierdzenie porządku zebrania.
 • Określenie prawomocności obrad przez Komisję Skrutacyjną.
 • Wybór Komisji Uchwał i Wniosków.
 • Przedstawienie sprawozdania finansowego za rok 2018 oraz sprawozdania merytorycznego z działalności Stowarzyszenia w 2018 roku.
 • Przedstawienie sprawozdania Komisji Rewizyjnej.
 • Dyskusja.
 • Głosowanie w sprawie uchwał i wniosków.
 • Sprawy bieżące i wolne głosy.
 • Zakończenie zebrania.

   Kończy się nabór na turnus rehabilitacyjny do OPZ Górnik w Łebie w dniach 30 maja do 13 czerwca. Są jeszcze dwa miejsca wolne, zgłoszenia na telefon BSL.

   Spotkanie comiesięczne już 26 lutego o godzinie 13-tej, oczywiście w "Orionie". Główny temat to deklaracje PIT, o których będziemy rozmawiać z przedstawicielami Urzędu Skarbowego.

   Tradycyjne spotkanie związane ze Światowym Dniem Chorego odbędziemy w siedzibie "Caritas" (ul. Cienista, na zapleczu koscioła pw. Św. Józefa) we wtorek, 12 lutego, o godzinie 13-tej.

   Pierwsze spotkanie w 2019 roku odbędzie się w klubie "Orion" we wtorek, 29 stycznia. Zapoczątkuje je występ kabaretu GALIMATIAS o godzinie 12.30. Następnie kilka spraw organizacyjnych, w szczególności plan działania na bieżący rok.

 

 

 

 


 
NASI DOKTORZY


Bydgoskie Stowarzyszenie Laryngektomowanych wydało pod koniec 2009 roku - liczący 171 stron - poradnik dla pacjentów laryngektomowanych

 Zespół lekarsko-pielęgniarski Oddzialu Otolaryngologii Szpitala im. Biziela w Bydgoszczy

 

 

Członkostwo Honorowe Stowarzyszenia

prof dr hab Stanisław Betlejewski
Władysław Bagrowski
Janusz Piotrowski
Władysław Krzemiński
Andrzej Stypczyński
dr hab Anna Sinkiewicz
Edmund Kowalewski
dr Hanna Owczarzak

 
 
Aktualizacja: 22-Sep-2022
©Webmaster: Krystyna i Staszek©
Listopad 2009